دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و یکی از پرطرفدارترین دانشگاه های کشورمان میباشد. هرساله تعداد زیادی دانشجو وارد دانشگاه پیام نور شده و از آن فارغ التحصیل میشوند. دانش آموزانی که قصد دارد برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه پیام نور شوند و یا در انتخاب رشته خود دانشگاه پیام نور را انتخاب کنند میبایست از شرایط تحصیل در دانشگاه پیام نور مطلع شوند تا بتوانند دقیقتر انتخاب رشته کنند.
پس اگر شما نیز جز داوطلبان دانشگاه پیام نور هستید ادامه مقاله را مطالعه کنید تا شرایط تحصیل در دانشگاه پیام نور در تمامی مقاطع مطلع شوید.

شرایط تحصیل در دانشگاه پیام نور در کارشناسی

دانشگاه پیام نور برای ورودی کارشناسی ناپیوسته و کاردانی دانشجو نمیپذیرد. و فقط به صورت با کنکور و بدون کنکور اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی پیوسته مینماید. حال اگر در دانشگاه پیام نور قبول شدیم شرایط تحصیل در دانشگاه پیام نور چگونه خواهد بود؟؟
اول از همه باید بدانید که دانشگاه پیام نور یک دانشگاه مجازی محسوب میشود و اگر کلاسی برگزار میشود صرفا جهت رفع اشکال است و عموما دانشجویان به صورت انلاین میبایست در جلسات درسی حضور یابند. اما کلاس هایی که به صورت حضوری برگزار میشوند اما کلاس های حضوری خود به دوسته کلاس های اجباری و اختیاری تقسیم میشوند.
کلاس های تئوری عموما اختیاری هستند و لزوما نباید در دانشگاه حضور داشته باشید اما کلاس های اجباری که عموما دروس عملی هستند حضور شما الزامیست و در صورت عدم حضور نمره مربوطه را از دست میدهید.

نحوه محاسبه نمره در دانشگاه پیام نور

در مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور 8 نمره برای میان ترم و 12 نمره برای پایان ترم است. نمره میان ترم در هر درس بستگی به استاد دارد . برخی اساتید یک امتحان میان ترم هماهنگ میگیرند برخی نمره میان ترم را با اراه یک پروژه میدهند و برخی اساتید بار ارائه نمره میان ترم میدهند. گروهی از اساتید هم نمره میانترم را بر اساس حضور در کلاس میدهند. پس از شروع کلاس ها باید نحوه دریافت نمره میانترم را از استاد خود بپرسید.
اما دروسی که خودخوان هستند امتحان پایان ترم انها از 12 نمره گرفته میشود و طی یک ضریبی از 20 نمره محاسبه میشود. یعنی اگر به هر دلیلی نتوانستید نمره میانترم دریافت کنید درس شما به صورت خودخوان محاسبه میشود و طبق فرمول بالا.

امتحانات دانشگاه پیام نور

بسیاری از دروس دانشگاه پیام نور به صورت تستی است. اما دروسی نیز هستند که به صورت کاملا تشریحی یا به صورت تستی تشریحی برگزار میشوند.هر ترم ممکن است نوع تستی و تشریحی بودن امتحانات تغییر کند ملاک لیست منابع منتشر شده در همان سال می باشد.

شرایط غیبت در امتحانات پیام نور

غیبت در امتحانات پیام نور به منظور حذف درس میباشد. افرادی کهسر جلسه امتحانات پیام نور حضور نداشته باشند درس برایشان حذف میشود.
نکته مهم : طبق قوانین جدید این شرایط برای واحدهای عملی به روش زیر محاسبه میشود:
الف : در صورتیکه درس صرفا عملی باشد و دانشجو در آزمون شرکت ننماید ، غیبت موجه ثبت شود
(در واقع درس حذف می شود)
ب : در صورتیکه درس دارای واحد نظری – عملی باشد و دانشجو در آزمون نظری یا عملی شرکت ننماید :
1-عدم شرکت دانشجو در آزمون نظری به منزله غیبت در کل آزمون درس می باشد و مطابق بند الف اقدام شود
2- عدم شرکت در آزمون عملی و یا عدم ارائه کار عملی توسط دانشجو در موعد مقرر منجر به ثبت نمره صفر در بخش عملی می شود و نمره نهایی دانشجو از حاصل جمع نمره تئوری با عملی تقسیم بر 2 می باشد